Taupo, NZL
https://eu.ironman.com/triathlon/events/asiapac/ironman/new-zealand.aspx

Svenska bästatider

8:36:14 Jonas Colting, Team B3IT, 2002
9:44:20 Lena Wahlquist, 2001

46:20 Björn Andersson, 2005
53:40 Lena Wahlquist, 2001
4:33:12 Björn Andersson, 2004
5:14:38 Lena Wahlquist, 2001
2:42:01 Clas Björling, Dalregementets IF, 2004
3:31:07 Lena Wahlquist, 2001

4 lopp Clas Björling , Boije Strömberg , Lena Wahlquist

2020  

Resultat saknas. Kan du hjälpa till?
+

2019  

1334 fullföljande, 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 33 Erik Blomberg Sollentuna 45-49 (3) 9:32:48
2 241 Hanine El Ouali Danderyd 45-49 (40) 11:13:54
+

2018  

1074 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 127 Tove Näsman 35-39 (5) 10:34:08
+

2017  

1007 fullföljande, 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 49 Jesper Bach Heleneholms IF Tri Team 40-44 (3) 10:05:00
2 741 Richard Birgander Stöcke TS Järnet 50-54 (78) 14:32:18
+

2016  

1165 fullföljande, 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 202 Petter Hellström Stockholm 35-39 (41) 10:38:19
2 221 Jonas Lerneteg Stockholm City Triathlon 30-34 (23) 10:43:33
3 420 Joey Schultz Örebro AIK Triathlon 30-34 (44) 11:39:56
4 714 Jimmy Lejonhammar Väsby SS Triathlon 40-44 (135) 13:01:59
+

2015  

1050 fullföljande, 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 11 Johan Borg MPro (10) 9:06:06
2 214 Karin Linnersund Terrible Tuesdays Triathlon 30-34 (8) 10:56:38
3 935 Johanna Eriksson IS Göta 18-24 (4) 15:20:23
4 936 Magnus Eriksson IS Göta 50-54 (99) 15:20:23
+

2014  

1497 fullföljande, 17 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 34 Johan Nyberg Väsby SS Triathlon 30-34 (5) 9:33:56
2 76 Magnus Nyberg Väsby SS Triathlon 30-34 (17) 9:58:23
3 220 Martin Belak Stockholmspolisens IF-Triathlon 30-34 (32) 10:43:55
4 236 Rickard Arnerup Stockholmspolisens IF-Triathlon 35-39 (48) 10:47:53
5 265 Anna Hellström Stockholmspolisens IF-Triathlon 25-29 (4) 10:56:18
+

2013  

1224 fullföljande, ingen svensk +

2012  

1417 fullföljande, ingen svensk Tävlingen gick inte på full distans
+

2011  

1249 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 72 Gary Brown 45-49 (3) 9:44:31
+

2010  

1119 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 329 Kaj Munk Team Kungälv IS 40-44 (51) 11:04:25
+

2009  

1235 fullföljande, ingen svensk +

2008  

1036 fullföljande, 3 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 369 Kristian Winter Kalmar Simsällskap 30-34 (336) 11:12:16
2 391 Wim Timmermans 40-44 (44) 11:18:55
3 721 Max Olsson Stockholm 30-34 (127) 13:11:00
+

2007  

966 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 202 Klas Engstrand 30-34 (45) 10:55:24
+

2006  

1243 fullföljande, ingen svensk Tävlingen gick inte på full distans
+

2005  

1301 fullföljande, 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 193 Clas Björling Dalregementets IF MPro (26) 10:47:25
2 194 Björn Andersson MPro (27) 10:47:26
+

2004  

1344 fullföljande, 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 2 Clas Björling Dalregementets IF MPro (2) 8:36:35
2 3 Björn Andersson MPro (3) 8:41:58
+

2003  

1095 fullföljande, 6 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 4 Clas Björling Dalregementets IF MPro (4) 8:44:31
2 15 Clas Myrestam Stockholm City Triathlon MPro (14) 9:07:38
3 18 Ted Ås Team Tenant & Partner MPro (17) 9:09:36
4 113 Håkan Petersson Team Blekinge 35-39 (11) 10:16:50
5 338 Sven Stolz Triathlon Väst MPro (338) 11:29:32
+

2002  

1003 fullföljande, 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 2 Jonas Colting Team B3IT MPro (2) 8:36:14
2 12 Clas Björling Dalregementets IF 18-24 (1) 9:05:37
3 40 Martin Flinta Triathlon Väst 25-29 (5) 9:39:50
4 102 Lena Wahlquist WPro (8) 10:17:24
+

2001  

859 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 52 Lena Wahlquist WPro (3) 9:44:20
+

2000  

821 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 187 Göran Durge Stockholmspolisens IF-Triathlon 40-44 (19) 11:06:31
+

1999  

769 fullföljande, ingen svensk +

1998  

571 fullföljande, ingen svensk +

1997  

576 fullföljande, 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 Susan Johansson 40-44 (9) 15:13:48
2 566 Mikael Sipilä Triathlon Väst 30-34 15:14:44
+

1996  

623 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 479 Boije Strömberg Köla AIK 55-59 13:25:30
+

1995  

550 fullföljande, ingen svensk +

1994  

627 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 507 Jenny Rosengren 25-29 13:24:56
+

1993  

489 fullföljande, ingen svensk +

1992  

521 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 414 Boije Strömberg Köla AIK 50-54 13:03:45
+

1991  

529 fullföljande, ingen svensk +

1990  

496 fullföljande, ingen svensk +

1989  

346 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 173 Lars Palmgren Rönninge SK 18-24 11:53:23
+

1988  

250 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 202 Voito Hec Utby IF 55-59 13:10:23
+

1987  

320 fullföljande, ingen svensk Tävlingen gick inte på full distans
+

1986  

193 fullföljande, ingen svensk Tävlingen gick inte på full distans
+

1985  

142 fullföljande, ingen svensk Tävlingen gick inte på full distans
+

1984  

Ingen fullföljande svensk +