Panama City Beach, FL, USA
https://eu.ironman.com/triathlon/events/americas/ironman/florida.aspx

2019  

Resultat saknas. Kan du hjälpa till?
+

2018  

1654 fullföljande, 11 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 8 Johan Kärner Dalregementets IF 25-29 (1) 9:30:24
2 15 Robin Boheman Kalmar Simsällskap 30-34 (4) 9:42:05
3 38 Robert Westman Falun 40-44 (9) 10:17:04
4 46 Ragnar Crona Triathlon Väst 45-49 (14) 10:24:37
5 69 Olov Berg Stockholmspolisens IF-Triathlon 45-49 (20) 10:45:15
+

2017  

2182 fullföljande, 14 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 18 Johan Kärner Dalregementets IF 25-29 (3) 9:18:43
2 29 Fredrik Haglund Västerås Triathlon 40-44 (4) 9:29:50
3 34 Jacob Österberg 338 Småland Triathlon & Multisport 40-44 (6) 9:35:17
4 39 Mattias Markenstrand YO Running Club 25-29 (7) 9:39:09
5 60 Fredrik Johansson Stockholmspolisens IF-Triathlon 50-54 (6) 9:54:00
+

2016  

2006 fullföljande, 9 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 17 Johan Granath Terrible Tuesdays Triathlon 30-34 (3) 9:28:08
2 70 Olov Berg Stockholmspolisens IF-Triathlon 45-49 (7) 10:13:02
3 73 Jonas Asplund Qwarnsvedens Triathlonklubb 40-44 (17) 10:14:16
4 191 Daniel Lundberg Stockholm 35-39 (55) 10:55:16
5 262 Samuel Janzon Stockholm 35-39 (66) 11:12:06
+

2015  

2189 fullföljande, 16 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 12 Fredrik Hallsten Karlskrona Simsällskap 45-49 (2) 9:35:52
2 64 Jesper Bach Heleneholms IF Tri Team 40-44 (12) 10:21:33
3 74 Andreas Capilla IK NocOut.se 40-44 (17) 10:25:33
4 84 Olov Berg Stockholmspolisens IF-Triathlon 45-49 (11) 10:29:21
5 194 Daniel Schön Knivsta 40-44 (48) 11:01:30
+

2014  

2371 fullföljande, ingen svensk Tävlingen gick inte på full distans
+

2013  

2700 fullföljande, 25 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 7 Pontus Lindberg Cykelcity triathlon MPro (7) 8:11:45
2 111 Viktor Milonjic Terrible Tuesdays Triathlon 30-34 (14) 9:33:01
3 128 Tobias Bonnedahl Terrible Tuesdays Triathlon 25-29 (6) 9:39:16
4 135 Jonas Rodriguez Terrible Tuesdays Triathlon 35-39 (23) 9:40:58
5 154 Emma Graaf Cykelcity triathlon WPro (22) 9:45:21
+

2012  

14 fullföljande svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 23 David Näsvik Stockholmspolisens IF-Triathlon MPro (17) 9:07:11
2 38 Fredrik Haglund Västerås Triathlon 35-39 (4) 9:18:52
3 41 Fredrik Svanberg Västerås Triathlon 40-44 (4) 9:20:24
4 52 Eva Nyström FK Herkules Triathlon WPro (8) 9:26:19
5 54 Erik Strand Hedemora Endurance Club MPro (21) 9:27:31
+

2011  

2354 fullföljande, 3 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 13 David Näsvik Stockholmspolisens IF-Triathlon MPro (13) 8:38:56
2 217 Carl Lindgren Stockholmspolisens IF-Triathlon 45-49 (34) 10:35:56
3 1556 Thomas Ahlerup Stockholmspolisens IF-Triathlon 50-54 (121) 13:23:18
+

2010  

2301 fullföljande, 6 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 45 Fredrik Hallsten Karlskrona Simsällskap 40-44 (1) 9:18:02
2 132 Niklas Sjöblom Terrible Tuesdays Triathlon 25-29 (7) 9:55:01
3 165 Carl-Johan Leinoff 25-29 (9) 10:09:14
4 442 Stina Franzon Qwarnsvedens Triathlonklubb 25-29 (7) 11:04:11
5 867 Gunnar Franzon Qwarnsvedens Triathlonklubb 55-59 (18) 11:55:53
+

2009  

2328 fullföljande, 14 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 42 Joakim Berggren Puppy TS MPro (15) 9:16:29
2 7 Tove Wiklund Heleneholms IF Tri Team WPro (7) 9:30:48
3 98 Magnus Magnoy Heleneholms IF Tri Team 30-34 (18) 9:42:46
4 149 Nicklas Säfström Östersunds CK 30-34 (149) 9:57:34
5 166 Mikael Crafoord IK Hakarpspojkarna 30-34 (28) 10:01:10
+

2008  

2183 fullföljande, 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 1928 Ann Josefson Saltsjö-Duvnäs 45-49 (68) 14:36:18
2 2049 Lotta Nilsson Skärhamn 40-44 (89) 15:27:27
+

2007  

2185 fullföljande, 8 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 19 Ted Ås Team Tenant & Partner MPro (17) 8:50:18
2 11 Tove Wiklund Heleneholms IF Tri Team WPro (11) 9:38:09
3 125 Philip Anterup Team Endurance Sport 35-39 (21) 9:41:20
4 199 Stefan Norman Tyresö SS 35-39 (35) 10:04:29
5 256 Mårten Nilsson Heleneholms IF Tri Team 35-39 (52) 10:21:58
+

2006  

2109 fullföljande, 7 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 15 Christian Månsson Heleneholms IF Tri Team 30-34 (2) 9:04:57
2 38 Roger Berggren Triathlon Väst 40-44 (3) 9:30:02
3 158 Greger Sundin Stockholmspolisens IF-Triathlon 35-39 (33) 10:18:41
4 179 Jenny Kroon Stockholmspolisens IF-Triathlon 30-34 (1) 10:23:11
5 327 Kaj Munk Team Kungälv IS 35-39 (82) 10:51:58
+

2005  

1935 fullföljande, 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 55 Per Henriksson IK Hakarpspojkarna 35-39 (8) 9:34:51
2 320 Stefan Åberg Stockholm City Triathlon 35-39 (68) 10:49:25
3 380 Camilla Lindholm Borg Heleneholms IF Tri Team 30-34 (10) 11:02:50
4 730 Lars Hanson Heleneholms IF Tri Team 35-39 (149) 11:54:36
+

2004  

2033 fullföljande, ingen svensk +

2003  

1912 fullföljande, 7 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 178 Brian Buchtrup Stockholm City Triathlon 25-29 (23) 10:02:16
2 365 Karin Forsberg Stockholm City Triathlon WPro (25) 10:42:02
3 390 Stefan Åberg Stockholm City Triathlon 35-39 (77) 10:47:10
4 507 Karin Uhlin Stockholmspolisens IF-Triathlon 30-34 (7) 11:04:03
5 726 Carl Asker New Canaan, USA 40-44 (122) 11:39:23
+

2002  

1774 fullföljande, ingen svensk +

2001  

1717 fullföljande, ingen svensk +

2000  

1518 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 49 Jonas Colting Team B3IT MPro (17) 9:46:15
+

1999  

1476 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 42 Pierre Schmidt Gislaveds Triathlon 25-29 (12) 9:42:12
+