Cozumel, Quintana Roo, MEX
https://eu.ironman.com/triathlon/events/americas/ironman/cozumel.aspx

2019  

Resultat saknas. Kan du hjälpa till?
+

2018  

1489 fullföljande, 5 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 459 Cristian Barbici Stockholm 40-44 (72) 12:06:48
2 885 Michael Manolescu Älvsjö 40-44 (151) 13:39:26
3 1138 Catrine Gustafsson Gnesta 40-44 (48) 14:42:44
4 1163 Frida Grundström 25-29 (15) 14:48:02
5 1168 Anssi Härmä Gnesta 50-54 (90) 14:50:43
+

2017  

1188 fullföljande, 10 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 394 Magnus Lindén Sjöbo Simsällskap 55-59 (10) 12:06:17
2 102 Jannice Persson Frosta multisportklubb 45-49 (19) 12:18:00
3 116 Annette Persson Frosta multisportklubb 50-54 (5) 12:36:26
4 507 Henrik Hammarstrand Skövde 40-44 (110) 12:47:42
5 196 Pia Lasson Ystad 45-49 (33) 14:17:10
+

2016  

1203 fullföljande, 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 8 Karl-Johan Danielsson Terrible Tuesdays Triathlon MPro (8) 8:23:01
2 157 Andreas Fabricius 30-34 (26) 10:55:35
3 219 Fredrik Edberg Hisings-Kärra 25-29 (14) 11:22:33
4 1134 Juan Carlos Pla Lopez Stockholm City Triathlon 60-64 (14) 16:10:18
+

2015  

1390 fullföljande, 10 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 230 Christer Beckard Lidingö Triathlon 40-44 (32) 11:28:04
2 233 Vesa Hurskainen Markaryds FK 45-49 (21) 11:28:33
3 617 Ulf Rosen 21CC 45-49 (72) 13:01:17
4 629 Richard Olivecrona Göteborg 55-59 (24) 13:03:54
5 636 Jona Dahlquist Heleneholms IF Tri Team 45-49 (15) 13:05:18
+

2014  

1717 fullföljande, 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 282 Krister Holm 45-49 (26) 11:32:17
2 741 Jan Wiberg Tärnsjö 40-44 (134) 12:56:06
3 813 Jannice Persson Frosta multisportklubb 45-49 (24) 13:07:12
4 1658 Bia Friberg AXA Sports Club 50-54 (28) 16:30:57
+

2013  

1855 fullföljande, 9 svenskar
* Simning medströms Tävlingen gick inte på full distans
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 328 Richard Bäckström Triathlon Väst 30-34 (49) 10:42:41
2 360 Henrik Holmén Triathlon Väst 25-29 (29) 10:47:44
3 458 Nicklas Säfström Östersunds CK 35-39 (90) 11:07:49
4 604 Jesper von Zweibergk 35-39 (123) 11:32:31
5 662 Gustaf Arnoldsson 40-44 (116) 11:42:02
+

2012  

1774 fullföljande, 5 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 365 Johan Fogel Väsby SS Triathlon 45-49 (28) 11:28:12
2 385 David Jern IS Göta 40-44 (65) 11:32:26
3 805 Donald Davidson Kalmar RC Triathlon 40-44 (143) 12:46:20
4 1083 Mia Fogel Väsby SS Triathlon 40-44 (38) 13:33:12
5 1143 Hans Sandström Väsby SS Triathlon 45-49 (122) 13:43:06
+

2011  

1752 fullföljande, 9 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 79 Magnus Magnoy Heleneholms IF Tri Team 30-34 (13) 9:50:37
2 414 Michel Tränefors Fredrikshof IF CK 35-39 (86) 11:18:11
3 460 Jessica Crafoord Vaggeryd 30-34 (13) 11:27:32
4 647 Thomas Alm Stockholm 35-39 (149) 13:01:02
5 1018 Gustaf Mellberg AXA Sports Club 25-29 (80) 13:04:37
+

2010  

1647 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 551 Wim Timmermans 40-44 (95) 11:58:00
+

2009  

1353 fullföljande, 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 249 Mads Rimstad Oslofjord Triathlon 30-34 (49) 11:36:42
2 487 Fredrik Bjarkå Karlskrona Simsällskap 30-34 (97) 12:30:40
+