Busselton, AUS
https://eu.ironman.com/triathlon/events/asiapac/ironman/western-australia.aspx

2019  

Resultat saknas. Kan du hjälpa till?
+

2018  

965 fullföljande, 6 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 48 Johan Nyberg Väsby SS Triathlon 35-39 (7) 9:36:07
2 336 Ida Sternbro Västerås 30-34 (9) 11:30:20
3 470 Trevor Ward Vallentuna CK Triathlon 55-59 (19) 12:15:55
4 504 Fausto Labruto Woolloomooloo NSW 40-44 (80) 12:27:02
5 552 Lars Wessing Borås 50-54 (41) 12:41:20
+

2017  

5 fullföljande svenskar
* Inställd simning Tävlingen gick inte på full distans
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 3 Camilla Lindholm Borg Heleneholms IF Tri Team PRO (3) 8:02:00
2 239 Johannes Bhy 30-34 (40) 10:10:05
3 294 Johan Nyberg Väsby SS Triathlon 30-34 (48) 10:27:09
4 341 Trevor Ward Vallentuna CK Triathlon 55-59 (13) 10:43:53
5 256 Louise Roxlin 45-49 (39) 14:23:59
+

2016  

1318 fullföljande, 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 34 Åsa Lundström WPro (4) 9:06:08
2 546 Roger Petersson Hisings Backa 35-39 (88) 11:40:17
3 682 Trevor Ward Vallentuna CK Triathlon 50-54 (58) 12:03:01
4 801 Lars Wessing Borås 50-54 (64) 12:32:23
+

2015  

1107 fullföljande, 3 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 158 Christian Trulsson Og Squad 35-39 (36) 10:28:52
2 553 Fausto Labruto Woolloomooloo NSW 35-39 (99) 12:14:43
3 599 Trevor Ward Vallentuna CK Triathlon 50-54 (48) 12:26:04
+

2014  

1330 fullföljande, 7 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 2 Patrik Nilsson Terrible Tuesdays Triathlon MPro (2) 8:12:11
2 35 Åsa Lundström WPro (7) 9:11:13
3 161 Tobias Edin Triathlon Väst 30-34 (26) 10:12:29
4 322 Christian Trulsson Og Squad 35-39 (70) 10:49:17
5 477 Niklas Oja 45-49 (36) 11:19:35
+

2013  

1330 fullföljande, 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 74 Elin Nimark IS Göta 30-34 (20) 11:24:26
2 554 Trevor Ward Vallentuna CK Triathlon 50-54 (52) 11:42:16
+

2012  

1241 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 533 Trevor Ward Vallentuna CK Triathlon 50-54 (36) 11:55:32
+

2011  

1163 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 187 Viktor Milonjic Terrible Tuesdays Triathlon 25-29 (15) 10:36:25
+

2010  

1167 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 401 Christian Trulsson Og Squad 30-34 (65) 10:58:23
+

2009  

1121 fullföljande, 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 279 Wim Timmermans 40-44 (41) 11:00:38
2 375 Christian Trulsson Og Squad 30-34 (72) 11:25:09
+

2008  

1023 fullföljande, 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 379 Wim Timmermans 40-44 (51) 11:13:06
+

2007  

900 fullföljande, 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 291 Wim Timmermans 40-44 (43) 10:47:18
2 551 Thorsten Schneiker 30-34 (110) 12:05:31
+

2006  

766 fullföljande, 3 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 408 Wim Timmermans 40-44 (67) 12:06:44
2 444 Fredrik Bjarkå Karlskrona Simsällskap 30-34 (88) 12:18:01
3 591 Mads Rimstad Oslofjord Triathlon 30-34 (108) 13:24:00
+

2005  

586 fullföljande, ingen svensk +

2004  

2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 261 Shane Chaplin 35-39 (53) 11:06:29
2 340 Kari Martens Team Kungälv IS 45-49 (17) 11:27:29
+