Panama City Beach, FL, USA
http://eu.ironman.com/triathlon/events/americas/ironman/florida.aspx

2017

2182 fullföljande , 14 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 18 Johan Kärner Dalregementets IF M25-29 (3) 9.18:43
2 29 Fredrik Haglund Västerås Triathlon M40-44 (4) 9.29:50
3 34 Jacob Österberg 338 Småland Triathlon & Multisport M40-44 (6) 9.35:17
4 39 Mattias Markenstrand IK Hakarpspojkarna M25-29 (7) 9.39:09
5 60 Fredrik Johansson Stockholmspolisens IF-Triathlon M50-54 (6) 9.54:00

2016

2006 fullföljande , 9 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 17 Johan Granath Terrible Tuesdays Triathlon M30-34 (3) 9.28:08
2 70 Olov Berg Stockholmspolisens IF-Triathlon M45-49 (7) 10.13:02
3 73 Jonas Asplund Qwarnsvedens Triathlonklubb M40-44 (17) 10.14:16
4 191 Daniel Lundberg Stockholm M35-39 (55) 10.55:16
5 262 Samuel Janzon Stockholm M35-39 (66) 11.12:06

2015

2189 fullföljande , 16 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 12 Fredrik Hallsten Karlskrona Simsällskap M45-49 (2) 9.35:52
2 64 Jesper Bach Heleneholms IF Tri Team M40-44 (12) 10.21:33
3 74 Andreas Capilla IK NocOut.se M40-44 (17) 10.25:33
4 84 Olov Berg Stockholmspolisens IF-Triathlon M45-49 (11) 10.29:21
5 194 Daniel Schön Knivsta M40-44 (48) 11.01:30

2014

2371 fullföljande Tävlingen gick inte på full distans

2013

2700 fullföljande , 25 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 7 Pontus Lindberg Cykelcity triathlon MPro (7) 8.11:45
2 111 Viktor Milonjic Terrible Tuesdays Triathlon M30-34 (14) 9.33:01
3 128 Tobias Bonnedahl Terrible Tuesdays Triathlon M25-29 (6) 9.39:16
4 135 Jonas Rodriguez Terrible Tuesdays Triathlon M35-39 (23) 9.40:58
5 154 Emma Graaf Cykelcity triathlon WPro (22) 9.45:21

2012

, 14 fullföljande svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 23 David Näsvik Stockholmspolisens IF-Triathlon MPro (17) 9.07:11
2 38 Fredrik Haglund Västerås Triathlon M35-39 (4) 9.18:52
3 41 Fredrik Svanberg Västerås Triathlon M40-44 (4) 9.20:24
4 52 Eva Nyström FK Herkules Triathlon WPro (8) 9.26:19
5 54 Erik Strand Hedemora Endurance Club MPro (21) 9.27:31

2011

2354 fullföljande , 3 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 13 David Näsvik Stockholmspolisens IF-Triathlon MPro (13) 8.38:56
2 217 Carl Lindgren Stockholmspolisens IF-Triathlon M45-49 (34) 10.35:56
3 1556 Thomas Ahlerup Stockholmspolisens IF-Triathlon M50-54 (121) 13.23:18

2010

2301 fullföljande , 6 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 45 Fredrik Hallsten Karlskrona Simsällskap M40-44 (1) 9.18:02
2 132 Niklas Sjöblom Terrible Tuesdays Triathlon M25-29 (7) 9.55:01
3 165 Carl-Johan Leinoff KLUBB SAKNAS M25-29 (9) 10.09:14
4 442 Stina Franzon Qwarnsvedens Triathlonklubb W25-29 (7) 11.04:11
5 867 Gunnar  Franzon Qwarnsvedens Triathlonklubb M55-59 (18) 11.55:53

2009

2328 fullföljande , 14 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 42 Joakim Berggren Puppy TS MPro (15) 9.16:29
2 7 Tove Wiklund Heleneholms IF Tri Team WPro (7) 9.30:48
3 98 Magnus Magnoy Heleneholms IF Tri Team M30-34 (18) 9.42:46
4 149 Nicklas Säfström Östersunds CK M30-34 (149) 9.57:34
5 166 Mikael Crafoord IK Hakarpspojkarna M30-34 (28) 10.01:10

2008

2183 fullföljande , 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 1928 Ann Josefson Saltsjö-Duvnäs W45-49 (68) 14.36:18
2 2049 Lotta Nilsson Skärhamn W40-44 (89) 15.27:27

2007

2185 fullföljande , 8 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 19 Ted Ås Team Tenant & Partner MPro (17) 8.50:18
2 11 Tove Wiklund Heleneholms IF Tri Team WPro (11) 9.38:09
3 125 Philip Anterup Team Endurance Sport M35-39 (21) 9.41:20
4 199 Stefan Norman Tyresö SS M35-39 (35) 10.04:29
5 256 Mårten Nilsson Heleneholms IF Tri Team M35-39 (52) 10.21:58

2006

2109 fullföljande , 7 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 15 Christian Månsson Heleneholms IF Tri Team M30-34 (2) 9.04:57
2 38 Roger Berggren Triathlon Väst M40-44 (3) 9.30:02
3 158 Greger Sundin Stockholmspolisens IF-Triathlon M35-39 (33) 10.18:41
4 179 Jenny Kroon Stockholmspolisens IF-Triathlon W30-34 (1) 10.23:11
5 327 Kaj Munk Team Kungälv IS M35-39 (82) 10.51:58

2005

1935 fullföljande , 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 55 Per Henriksson IK Hakarpspojkarna M35-39 (8) 9.34:51
2 320 Stefan Åberg Stockholm City Triathlon M35-39 (68) 10.49:25
3 380 Camilla Lindholm Borg Heleneholms IF Tri Team W30-34 (10) 11.02:50
4 730 Lars Hanson Heleneholms IF Tri Team M35-39 (149) 11.54:36

2004

2033 fullföljande , ingen svensk

2003

1912 fullföljande , 7 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 178 Brian Buchtrup Stockholm City Triathlon M25-29 (23) 10.02:16
2 365 Karin Forsberg Stockholm City Triathlon WPro (25) 10.42:02
3 390 Stefan Åberg Stockholm City Triathlon M35-39 (77) 10.47:10
4 507 Karin Uhlin Stockholmspolisens IF-Triathlon W30-34 (7) 11.04:03
5 726 Carl Asker New Canaan, USA M40-44 (122) 11.39:23

2002

1774 fullföljande , ingen svensk

2001

1717 fullföljande , ingen svensk

2000

1518 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 49 Jonas Colting Team B3IT MPro (17) 9.46:15

1999

1476 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 42 Pierre Schmidt Gislaveds Triathlon M25-29 (12) 9.42:12