Eidfjord, NOR
http://www.nxtri.com/

2017

233 fullföljande , 14 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 15 Petter Sandelin TwinPeaks Triathlonklubb Open (15) 12.06:08
2 30 Per Svensson Horred Open (30) 12.51:51
3 33 Marcus Larsson Gotlands IdrottsCenter Open (33) 12.59:12
4 72 Martin Belak Stockholmspolisens IF-Triathlon Open (72) 14.15:05
5 145 Fredrik Ljungström KLUBB SAKNAS Open (145) 14.29:15

2016

231 fullföljande , 9 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 27 Victor Kabo Terrible Tuesdays Triathlon Open (27) 12.28:43
2 32 Dennis Andersson I2 IF Triathlon Open (32) 12.36:46
3 65 Carl Norell Terrible Tuesdays Triathlon Open (65) 13.59:00
4 101 Roger Svensson Täby Open (101) 14.52:04
5 10 Mikael Selvin Örebro AIK Triathlon Open (10) 15.08:32

2015

244 fullföljande Tävlingen gick inte på full distans

2014

163 fullföljande , 16 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 10 Peter Oom Triathlon Väst Open (10) 11.51:21
2 19 Christian  Malmström Karlskrona Simsällskap MPro (10) 12.32:40
3 44 Lennart Moberg Stockholmspolisens IF-Triathlon MPro (13) 13.34:47
4 52 Fredrik Andreasson Triathlon Väst Open (52) 13.46:14
5 62 Pontus Flingdal Antonsport Open (62) 13.54:04

2013

215 fullföljande , 9 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 4 Malin Lundvik Evjensport / Royal Sport WPro (4) 13.54:59
2 7 Anna Thorning SK Rye WPro (7) 14.55:31
3 86 Richard Olsson Bergen Triatlon Club MPro (86) 15.30:22
4 10 Magdalena Trumstedt Alingsås Triathlonklubb WPro (10) 15.33:46
5 101 Alexander Åström-Karlsson Stockholm City Triathlon MPro (101) 15.45:07

2012

401 fullföljande , 12 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 5 Lennart Moberg Stockholmspolisens IF-Triathlon MPro (5) 11.09:40
2 8 Marcus Hultgren Stockholm City Triathlon MPro (8) 11.23:26
3 39 Sven Kilander KLUBB SAKNAS MPro (39) 12.19:01
4 69 Pär Bjelkmar Puppy TS MPro (69) 13.24:03
5 67 Pär Magni Trondheim triatlonklubb Open (67) 14.17:24

2011

223 fullföljande Tävlingen gick inte på full distans
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 11 Sven Kilander KLUBB SAKNAS 12.38:39
2 3 Malin Lundvik Evjensport / Royal Sport 13.34:28
3 6 Carolin Holmqvist Stockholm City Triathlon 14.20:17
4 63 Anders Åsberg SK Rye 14.20:38
5 71 Robert Rundqvist Kvarnbyns löparsällskap 14.30:55

2010

210 fullföljande , 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 55 Malin Lundvik Evjensport / Royal Sport Open (3) 13.50:57
2 69 Mikael Selvin Örebro AIK Triathlon Open (65) 14.15:27
3 94 Fredrik Robertsson I2 IF Triathlon Open (87) 14.41:16
4 154 Karin Uhlin Stockholmspolisens IF-Triathlon Open (11) 15.57:23

2009

176 fullföljande , 6 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 61 Pär Fransson Karlskrona Simsällskap M35-39 (12) 14.24:58
2 74 Robert Johansson Gällivare Endurance Club M35-39 (16) 14.47:42
3 93 Lars-Erik Gustafsson Stavanger Triathlon Klubb M40-44 (21) 15.10:21
4 178 Jesper Sundsten Buena Vista A.C M35-39 (35) 16.22:29
5 188 Peter  Dahlen Clifford Chance M30-34 (25) 17.25:02

2008

171 fullföljande , 3 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 39 Nicklas Säfström Östersunds CK M30-34 (7) 14.02:39
2 66 Bruno Pålsson Arendal Triathlon (NO) M40-44 (20) 15.39:00
3 110 Joel Granér KLUBB SAKNAS M20-24 (10) 16.24:20

2007

177 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 88 Ole Martin Sponga Triathlon Väst M35-39 (15) 15.27:16

2006

118 fullföljande , 6 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 3 Jonas Colting Team B3IT M30-34 (2) 11.23:52
2 34 Pål Strömberg Lonewolf M35-39 (8) 14.11:07
3 79 Mikael Granath Bäckhammars Bruk M35-39 (18) 15.55:23
4 90 Jesper Johansson SKF Friluftsklubb M30-34 (26) 16.20:22
5 105 Lars-Erik Gustafsson Stavanger Triathlon Klubb M35-39 (22) 17.29:12

2005

139 fullföljande , 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 1 Björn Andersson KLUBB SAKNAS M25-29 (1) 10.30:09
2 67 Danny Veznaver Triathlon Väst M30-34 (19) 14.31:07

2004

84 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 79 Christer Svantesson Vi som springer M40-44 (8) 19.52:05

2003

19 fullföljande , ingen svensk