Nelson Mandela Bay, ZAF
http://www.ironman.com/triathlon/events/emea/ironman/south-africa.aspx

2017

1439 fullföljande , 22 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 83 Carl-Johan Leinoff KLUBB SAKNAS M35-39 (13) 9.37:22
2 90 Stefan Karlberg Göteborg M40-44 (13) 9.41:26
3 126 Fredrik Forsberg Umara Sports Club M40-44 (26) 9.51:05
4 129 Peter Jönsson Terrible Tuesdays Triathlon M45-49 (12) 9.52:02
5 136 Emil Rucinski Team 2XU M30-34 (16) 9.53:28

2016

1566 fullföljande , 10 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 25 Åsa Lundström KLUBB SAKNAS WPro (4) 9.15:34
2 99 Jonas Rodriguez Terrible Tuesdays Triathlon M35-39 (15) 10.00:41
3 107 Jonas Harvard Frösön M45-49 (9) 10.03:11
4 158 Fredrik Åström Terrible Tuesdays Triathlon M50-54 (5) 10.24:44
5 168 Daniel Adams-Ray Stockholm M30-34 (27) 10.27:48

2015

1588 fullföljande , 9 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 56 Karl-Johan Danielsson I2 IF Triathlon MPro (29) 9.55:19
2 175 Jörgen Agerbjer Frosta multisportklubb M35-39 (25) 10.51:01
3 186 Johan Nyberg Väsby SS Triathlon M30-34 (23) 10.56:17
4 198 Johan Granath Terrible Tuesdays Triathlon M25-29 (21) 11.00:18
5 256 Magnus Nyberg Väsby SS Triathlon M35-39 (36) 11.22:51

2014

1884 fullföljande , ingen svensk

2013

1541 fullföljande , 5 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 101 Patrik Rucinski KLUBB SAKNAS M18-24 (3) 10.12:22
2 110 Daniel Lavén Team Racerdepån Triathlonförening M45-49 (11) 10.17:53
3 170 Ulf Hansen Triathlon Väst M50-54 (9) 10.40:16
4 262 Wim Timmermans KLUBB SAKNAS M45-49 (36) 11.04:43
5 939 Christian Fridell KLUBB SAKNAS M40-44 (215) 13.07:40

2012

1376 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 924 Pontus Nobreus KLUBB SAKNAS M45-49 (112) 15.07:09

2011

1478 fullföljande , ingen svensk

2010

1552 fullföljande , 5 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 639 Elin Nimark IS Göta W30-34 (11) 12.27:54
2 789 Fredrik Linton Saltsjöbaden M40-44 (150) 12.52:42
3 1041 Joakim Björkegren KLUBB SAKNAS M45-49 (122) 13.41:12
4 1064 Henrik Kihlberg Kalmar Simsällskap M40-44 (224) 13.44:29
5 1269 Arvid Wallgren Riksbankens IF M40-44 (259) 14.28:33

2009

1304 fullföljande , 3 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 977 Johan Harlén KLUBB SAKNAS M25-29 (126) 14.55:42
2 1033 Johan Tuvesson KLUBB SAKNAS M30-34 (183) 15.42:54
3 1223 Rickard Nyman KLUBB SAKNAS M25-29 (132) 15.42:54

2008

1404 fullföljande , ingen svensk

2007

1112 fullföljande , 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 22 Martin Flinta Triathlon Väst MPro (13) 9.55:46
2 6 Eva Nyström FK Herkules Triathlon WPro (6) 10.15:31
3 7 Camilla Lindholm Borg Heleneholms IF Tri Team WPro (7) 10.26:26
4 320 Lars Hanson Heleneholms IF Tri Team M35-39 (87) 11.56:18

2006

948 fullföljande , 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 139 Andreas Gustavsson Kalmar RC Triathlon M25-29 (16) 11.09:21
2 588 Ralf Schuh Heleneholms IF Tri Team M35-39 (135) 13.18:47

2005

688 fullföljande , ingen svensk

2001

Ingen fullföljande svensk

2000

Resultat saknas. Kan du hjälpa till?
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 Martin Flinta Triathlon Väst 12.19:17
2 Håkan Peterson Triathlon Väst 13.34:56