Kona, USA
http://ironmanworldchampionship.com/

2017

2235 fullföljande , 45 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 8 Patrik Nilsson Terrible Tuesdays Triathlon MPRO (8) 8.18:21
2 17 Åsa Lundström KLUBB SAKNAS WPro (17) 9.34:37
3 350 Daniel Adams-Ray Stockholm M30-34 (75) 9.58:58
4 426 Olof Dallner New York NY M35-39 (111) 10.08:43
5 433 Jakob Karlsson IK NocOut.se M25-29 (50) 10.09:48

2016

2067 fullföljande , 35 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 111 Åsa Lundström KLUBB SAKNAS WPro (8) 9.22:59
2 199 Niclas Fagrell SMACK M50-54 (4) 9.33:46
3 208 Adam Stenman Terrible Tuesdays Triathlon M30-34 (42) 9.34:55
4 239 Christian  Malmström Karlskrona Simsällskap M35-39 (52) 9.38:49
5 382 Fredrik Hallsten Karlskrona Simsällskap M45-49 (29) 9.53:55

2015

2144 fullföljande , 39 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 27 Fredrik Croneborg KLUBB SAKNAS MPro (24) 8.58:46
2 108 Åsa Lundström KLUBB SAKNAS WPro (11) 9.30:43
3 264 Erik  Öström Solna M30-34 (57) 9.54:30
4 288 Antti Antonov Tyresö SS M50-54 (5) 9.57:14
5 360 Marcus Larsson Gotlands IdrottsCenter M35-39 (79) 10.03:30

2014

1985 fullföljande , 35 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 125 Johan Kärner Dalregementets IF M25-29 (15) 9.27:59
2 184 Åsa Lundström KLUBB SAKNAS WPro (17) 9.36:22
3 264 Johan Nyberg Väsby SS Triathlon M30-34 (66) 9.46:12
4 274 Mikael Nelker Terrible Tuesdays Triathlon M35-39 (56) 9.47:31
5 423 Henrik Törn Seven Triathlon M40-44 (66) 10.02:43

2013

1973 fullföljande , 29 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 102 Carl Brümmer Triathlon Väst M45-49 (4) 9.13:09
2 129 Johan Kärner Dalregementets IF M18-24 (3) 9.17:57
3 167 Fredrik Haglund Västerås Triathlon M40-44 (16) 9.22:37
4 230 Johan Nyberg Väsby SS Triathlon M30-34 (58) 9.28:50
5 258 Martin Flinta Triathlon Väst M40-44 (30) 9.30:45

2012

1882 fullföljande , 15 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 131 Carl Brümmer Triathlon Väst M40-44 (10) 9.33:09
2 260 Olof Norberg Stockholmspolisens IF-Triathlon M30-34 (61) 9.49:54
3 311 Magnus Johansson IK NocOut.se M25-29 (40) 9.55:13
4 363 Peter Oom Triathlon Väst M35-39 (85) 10.01:34
5 395 Jonas Bergkvist IK NocOut.se M18-24 (18) 10.05:30

2011

1789 fullföljande , 15 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 240 Fredrik Robertsson Stockholm City Triathlon M30-34 (60) 9.38:26
2 274 Kristian Hallsten Triathlon Syd M35-39 (67) 9.42:03
3 435 Per Henriksson IK Hakarpspojkarna M45-49 (27) 9.57:28
4 452 Fredrik Hallsten Karlskrona Simsällskap M40-44 (83) 9.59:08
5 623 Olof Norberg Stockholmspolisens IF-Triathlon M30-34 (107) 10.18:29

2010

1770 fullföljande , 7 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 80 Staffan Westerberg KLUBB SAKNAS M35-39 (7) 9.14:01
2 588 Lars Mattsson Stöcke TS Järnet M40-44 (102) 10.13:32
3 623 Lennart Moberg Stockholmspolisens IF-Triathlon M30-34 (115) 10.16:43
4 704 Antti Antonov Tyresö SS M45-49 (62) 10.24:48
5 1051 Pasi Salonen Onyx Sports Club M45-49 (123) 11.07:36

2009

1650 fullföljande , 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 68 Staffan Westerberg KLUBB SAKNAS M30-34 (4) 9.20:40
2 296 Pontus Lindberg Cykelcity triathlon M30-34 (58) 10.02:18
3 394 Lars Mattsson Stöcke TS Järnet M40-44 (52) 10.15:35
4 750 Erik Norén Väsby SS Triathlon M30-34 (106) 10.57:53

2008

1636 fullföljande , 7 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 135 Staffan Westerberg KLUBB SAKNAS M30-34 (23) 9.38:45
2 734 Brigitte Niederberger KLUBB SAKNAS W30-34 (18) 10.53:26
3 870 Helene  Malmkvist Stockholm City Triathlon W25-29 (18) 11.14:48
4 1094 Finn Borg Tyresö SS M50-54 (53) 11.53:49
5 1173 Christine Wageborn Triathlon Väst W35-39 (47) 12.17:53

2007

1685 fullföljande , 5 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 138 Christian Månsson Heleneholms IF Tri Team M30-34 (20) 9.36:12
2 290 Roger Berggren Triathlon Väst M40-44 (24) 9.56:55
3 966 Jenny Kroon Stockholmspolisens IF-Triathlon W30-34 (32) 11.22:32
4 1166 Håkan Bill Heleneholms IF Tri Team M30-34 (146) 11.55:13
5 1325 Staffan Westerberg KLUBB SAKNAS M30-34 (154) 12.40:17

2006

1624 fullföljande , 8 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 123 Niklas Nilsson Triathlon Syd M35-39 (16) 9.25:30
2 173 Per Henriksson IK Hakarpspojkarna M40-44 (12) 9.35:43
3 202 David Näsvik Stockholmspolisens IF-Triathlon M25-29 (28) 9.39:48
4 345 Antti Antonov Tyresö SS M40-44 (38) 9.57:07
5 560 Jonathan Love Stöcke TS Järnet M25-29 (69) 10.23:31

2005

1688 fullföljande , 6 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 441 Roger Berggren Triathlon Väst M40-44 (56) 10.09:16
2 498 Björn Haring Stockholm City Triathlon M30-34 (125) 10.14:51
3 511 Peter Dahl Karlshamns Simklubb M35-39 (110) 10.17:36
4 535 Sofie Dovren Triathlon Väst W40-44 (2) 10.20:15
5 949 Håkan Bergstrand Boulder, CA M35-39 (197) 11.05:46

2004

1577 fullföljande , 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 35 Clas Björling Dalregementets IF MPro (28) 9.32:45
2 171 Niklas Nilsson Triathlon Syd M35-39 (22) 10.17:34
3 1034 Victoria Persson Heleneholms IF Tri Team W30-34 (45) 12.25:01
4 1190 Helena Kvapil Stockholm City Triathlon W30-34 (56) 13.03:31

2003

1569 fullföljande , 5 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 221 Mats Byback Triathlon Syd M35-39 (30) 9.55:23
2 282 Roger Berggren Triathlon Väst M40-44 (19) 10.04:08
3 494 Endre Barat Väsby SS Triathlon M30-34 (130) 10.32:20
4 586 Dag Kryzaniak I2 IF Triathlon M40-44 (73) 10.42:45
5 639 Finn Borg Tyresö SS M45-49 (31) 10.50:51

2002

1455 fullföljande , 3 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 52 Clas Björling Dalregementets IF M18-24 (1) 9.21:56
2 160 Martin Flinta Triathlon Väst M25-29 (29) 9.52:40
3 1417 Bo Göransson Kristianstads Triathlon M50-54 (78) 15.52:49

2001

1365 fullföljande , 9 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 Clas Myrestam Stockholm City Triathlon M25-29 (13) 9.56:37
2 12 Lena Wahlquist KLUBB SAKNAS WPro (12) 10.09:52
3 Anna Svärdström Stockholm City Triathlon W30-34 (2) 10.33:33
4 Mats Byback Triathlon Syd M30-34 (92) 10.41:53
5 Roger Berggren Triathlon Väst M35-39 (104) 11.25:02

2000

1427 fullföljande , 6 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 9 Lena Wahlquist KLUBB SAKNAS WPro (9) 9.56:29
2 180 Jerker Öhrfeldt Stockholm City Triathlon 10.06:21
3 520 Lars Ericsson Stockholmspolisens IF-Triathlon 10.54:08
4 785 Christian Kirchberger IK Hakarpspojkarna 11.35:43
5 945 Helena Kvapil Stockholm City Triathlon 12.07:19

1999

1419 fullföljande , 5 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 252 Fredrik Haglund Västerås Triathlon M25-29 (56) 9.56:24
2 19 Lena Wahlquist KLUBB SAKNAS WPro (19) 10.00:46
3 319 Per Vikner Västerås Triathlon M40-44 (16) 10.04:51
4 453 Patrik Tjärdal Gislaveds Triathlon MPro (59) 10.22:05
5 1404 Hans Gerremo Kalmar Simsällskap M50-54 (63) 16.34:04

1998

1379 fullföljande , 7 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 126 Clas Myrestam Stockholm City Triathlon M25-29 (33) 9.52:47
2 132 Jonas Bergabo Stockholm City Triathlon M30-34 (25) 9.54:35
3 21 Åsa Andersson KLUBB SAKNAS W30-34 (1) 10.30:03
4 552 Lars Ericsson Stockholmspolisens IF-Triathlon M30-34 (124) 11.10:58
5 833 Magnus Jonsson Stockholmspolisens IF-Triathlon M30-34 (173) 12.00:26

1997

1365 fullföljande , 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 74 Magnus Jonsson Stockholmspolisens IF-Triathlon M30-34 (6) 9.34:30
2 Clas Myrestam Stockholm City Triathlon 9.52:00
3 Fredrik Johansson Stockholmspolisens IF-Triathlon 10.38:00
4 Åsa Andersson KLUBB SAKNAS 10.39:30

1996

1289 fullföljande , 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 128 Magnus Jonsson Stockholmspolisens IF-Triathlon M30-34 (19) 9.38:25
2 914 Kalle Svensson Stockholmspolisens IF-Triathlon M50-54 12.14:00

1995

1328 fullföljande , ingen svensk

1994

1290 fullföljande , ingen svensk

1993

1353 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 268 Tomas Gustavsson Kalmar RC Triathlon (66) 9.56:43

1992

1298 fullföljande , 3 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 31 Roland Larsson Luleå CK (27) 9.04:21
2 251 Örjan Sandler IFK Strömsund (2) 10.02:18
3 328 Tomas Gustavsson Kalmar RC Triathlon (72) 10.17:52

1991

1312 fullföljande , 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 Tomas Gustavsson Kalmar RC Triathlon 10.06:28
2 1053 Boije Strömberg Köla AIK M50-54 (32) 13.03:09

1990

1236 fullföljande , 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 29 Roland Larsson Luleå CK (28) 9.26:27
2 306 Tomas Gustavsson Kalmar RC Triathlon (105) 10.54:18

1989

1231 fullföljande , 5 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 33 Roland Larsson Luleå CK MPro (12) 8.59:10
2 204 Örjan Sandler IFK Strömsund (4) 9.55:17
3 647 Hans Nilsson Team F7 (61) 11.18:23
4 763 Risto Räisänen Triathlon Väst (28) 11.42:11
5 1170 Lars Johnsson Rittal (77) 14.46:40

1988

1189 fullföljande , 6 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 82 Magnus Michelsson KLUBB SAKNAS (12) 9.44:50
2 141 Örjan Sandler IFK Strömsund (2) 10.05:49
3 649 Frank Simonsen Alingsås IF (78) 11.59:28
4 Tony Svensson KLUBB SAKNAS 12.34:09
5 865 Boije Strömberg Köla AIK (47) 12.49:47

1987

1283 fullföljande , 13 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 90 Michael Thoren A1 IF (15) 10.08:21
2 138 Örjan Sandler IFK Strömsund (2) 10.26:40
3 199 Tomas Gustavsson Kalmar RC Triathlon (31) 10.41:27
4 309 Mats Öfverberg KLUBB SAKNAS (86) 11.06:56
5 359 Torbjörn Hansson KLUBB SAKNAS (101) 11.18:48

1986

951 fullföljande , 13 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 38 Michael Thoren A1 IF MPro 9.53:43
2 81 Örjan Sandler IFK Strömsund (1) 10.19:03
3 169 Tomas Gustavsson Kalmar RC Triathlon MPro 10.52:10
4 196 Johnny Nilsson Säters IF (19) 10.59:20
5 210 Stefan Lindh Stora Tuna IF (21) 11.03:37

1985

965 fullföljande , 6 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 38 Michael Thoren A1 IF (6) 10.16:57
2 94 Örjan Sandler IFK Strömsund (1) 10.39:00
3 Tony Svensson KLUBB SAKNAS 11.13:10
4 707 Henning Christiansson Triathlon Väst (118) 13.26:53
5 820 Johan Johnsson KLUBB SAKNAS (76) 14.09:00

1984

903 fullföljande , 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 79 Tony Svensson KLUBB SAKNAS M30-34 (14) 11.01:40
2 453 Tomas Hedman KLUBB SAKNAS 13.03:49

1983

835 fullföljande , 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 209 Tony Svensson KLUBB SAKNAS M25-29 (61) 11.53:47
2 446 Kjell Magnusson KLUBB SAKNAS M30-34 (95) 13.02:34
3 535 Gert Berglund KLUBB SAKNAS M50-54 (11) 13.29:14
4 728 Stig Eriksson KLUBB SAKNAS M60-64 (4) 15.14:37

1982

775 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 532 Ove Sundelius KLUBB SAKNAS 19.45:14

1981

463 fullföljande , ingen svensk

1980

94 fullföljande , ingen svensk

1979

12 fullföljande , ingen svensk

1978

7 fullföljande , ingen svensk