Ironman New Zealand - Ironmanstatistik 
Taupo, NZL
http://eu.ironman.com/triathlon/events/asiapac/ironman/new-zealand.aspx

2018  

1074 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 127 Tove Näsman KLUBB SAKNAS W35-39 (5) 10.34:08
+

2017  

1007 fullföljande , 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 49 Jesper Bach Heleneholms IF Tri Team M40-44 (3) 10.05:00
2 741 Richard Birgander Stöcke TS Järnet M50-54 (78) 14.32:18
+

2016  

1165 fullföljande , 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 202 Petter Hellström Stockholm M35-39 (41) 10.38:19
2 221 Jonas  Lerneteg Stockholm City Triathlon M30-34 (23) 10.43:33
3 420 Joey Schultz Örebro AIK Triathlon M30-34 (44) 11.39:56
4 714 Jimmy Lejonhammar Väsby SS Triathlon M40-44 (135) 13.01:59
+

2015  

1050 fullföljande , 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 11 Johan Borg KLUBB SAKNAS MPro (10) 9.06:06
2 214 Karin Linnersund Terrible Tuesdays Triathlon W30-34 (8) 10.56:38
3 936 Magnus Eriksson IS Göta M50-54 (99) 15.20:23
4 935 Johanna Eriksson IS Göta W18-24 (4) 15.20:23
+

2014  

1497 fullföljande , 17 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 34 Johan Nyberg Väsby SS Triathlon M30-34 (5) 9.33:56
2 76 Magnus Nyberg Väsby SS Triathlon M30-34 (17) 9.58:23
3 220 Martin Belak Stockholmspolisens IF-Triathlon M30-34 (32) 10.43:55
4 236 Rickard Arnerup Stockholmspolisens IF-Triathlon M35-39 (48) 10.47:53
5 265 Anna Hellström Stockholmspolisens IF-Triathlon W25-29 (4) 10.56:18
+

2013  

1224 fullföljande , ingen svensk +

2012  

1417 fullföljande Tävlingen gick inte på full distans
+

2011  

1249 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 72 Gary Brown KLUBB SAKNAS M45-49 (3) 9.44:31
+

2010  

1119 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 329 Kaj Munk Team Kungälv IS M40-44 (51) 11.04:25
+

2009  

1235 fullföljande , ingen svensk +

2008  

1036 fullföljande , 3 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 369 Kristian Winter Kalmar Simsällskap M30-34 (336) 11.12:16
2 391 Wim Timmermans KLUBB SAKNAS M40-44 (44) 11.18:55
3 721 Max Olsson Stockholm M30-34 (127) 13.11:00
+

2007  

966 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 202 Klas Engstrand KLUBB SAKNAS M30-34 (45) 10.55:24
+

2006  

1243 fullföljande Tävlingen gick inte på full distans
+

2005  

1301 fullföljande , 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 193 Clas Björling Dalregementets IF MPro (26) 10.47:25
2 194 Björn Andersson KLUBB SAKNAS MPro (27) 10.47:26
+

2004  

1344 fullföljande , 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 2 Clas Björling Dalregementets IF MPro (2) 8.36:35
2 3 Björn Andersson KLUBB SAKNAS MPro (3) 8.41:58
+

2003  

1095 fullföljande , 6 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 4 Clas Björling Dalregementets IF MPro (4) 8.44:31
2 15 Clas Myrestam Stockholm City Triathlon MPro (14) 9.07:38
3 18 Ted Ås Team Tenant & Partner MPro (17) 9.09:36
4 113 Håkan Petersson Team Blekinge M35-39 (11) 10.16:50
5 338 Sven Stolz Triathlon Väst MPro (338) 11.29:32
+

2002  

1003 fullföljande , 4 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 2 Jonas Colting Team B3IT MPro (2) 8.36:14
2 12 Clas Björling Dalregementets IF M18-24 (1) 9.05:37
3 40 Martin Flinta Triathlon Väst M25-29 (5) 9.39:50
4 102 Lena Wahlquist KLUBB SAKNAS WPro (8) 10.17:24
+

2001  

859 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 52 Lena Wahlquist KLUBB SAKNAS WPro (3) 9.44:20
+

2000  

821 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 187 Göran Durge Stockholmspolisens IF-Triathlon M40-44 (19) 11.06:31
+

1999  

769 fullföljande , ingen svensk +

1998  

571 fullföljande , ingen svensk +

1997  

576 fullföljande , 2 svenskar
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 Susan Johansson KLUBB SAKNAS W40-44 (9) 15.13:48
2 566 Mikael Sipilä Triathlon Väst M30-34 15.14:44
+

1996  

623 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 479 Boije Strömberg Köla AIK M55-59 13.25:30
+

1995  

550 fullföljande , ingen svensk +

1994  

627 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 507 Jenny Rosengren KLUBB SAKNAS W25-29 13.24:56
+

1993  

489 fullföljande , ingen svensk +

1992  

521 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 414 Boije Strömberg Köla AIK M50-54 13.03:45
+

1991  

529 fullföljande , ingen svensk +

1990  

496 fullföljande , ingen svensk +

1989  

346 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 173 Lars Palmgren Rönninge SK M18-24 11.53:23
+

1988  

250 fullföljande , 1 svensk
Placering Namn Klubb Åldersklass Tid
1 202 Voito Hec Utby IF M55-59 13.10:23
+

1987  

320 fullföljande Tävlingen gick inte på full distans
+

1986  

193 fullföljande Tävlingen gick inte på full distans
+

1985  

142 fullföljande Tävlingen gick inte på full distans
+

1984  

Ingen fullföljande svensk +